Individuální odlehčovací pobyt pro Martina a Lucii

Martin a Lucie by moc potřebovali nabrat sílu do dalších dnů na individuálním odlehčovacím pobytu. Pomůžete nám splnit jejich přání?

Chci pomociSplněno! Děkujeme

Vyberte jiný příběh a pomáhejte dalším

Když spolu Martin s Lucií v roce 2016 začali chodit a postupně navazovali vážnější vztah, začaly se u Martina projevovat první příznaky nemoci ALS, kterým ani jeden z nich nevěnoval velkou pozornost. Na začátku roku 2016 byl Martin normální zdravý muž. Hrál na kytaru, jezdil na windsurfu, chodil po horách, hrál zápasy v ping-pongu, plaval, včelařil a pracoval na plný úvazek v IT oboru. Přes léto se ale objevily první potíže a v listopadu 2016 následovala nečekaná diagnóza – ALS.

Martin postupně ztrácel hybnost, zhoršovala se u něj schopnost artikulace a stupňovaly se také problémy s dýcháním. Dnes se Martin pohybuje pouze na elektrickém invalidním vozíku, téměř 3 roky je napojen na umělý plicní ventilátor a dorozumívá se pouze přes počítač ovládaný očima.

Dva roky od stanovení diagnózy se jim narodila dcerka, k níž má Lucie z předchozího vztahu ještě dvě malé děti na prvním stupni základní školy. Lucie před mateřskou pracovala ve velké reklamní agentuře a pak v obchodní firmě. Nyní veškerou svou energii vkládá do péče o domácnost, děti a manžela, která je nepředstavitelně náročná a vyčerpávající! K tomu se přidává i veškeré papírování, kontakt s úřady a celá řada dalších věcí. Rodině velmi pomáhala paní pečovatelka, která zaskočila Lucii na dobu, kdy potřebovala zajet pro děti do školy, na nákup, zařídila si vše potřebné nebo šla jen tak na procházku s dětmi. Protože Martin je napojen na umělý plicní ventilátor a musí mít dohled 24 hodin denně, je pečovatelská pomoc pro rodinu zcela zásadní.

Životní situaci, ve které se manželé Ovsenákovi ocitli, i fungování celé rodiny značně znesnadnila pandemie coronaviru. Po jarní covidové přestávce jim navíc agentura domácí péče již neobnovila denní docházku zdravotní sestry a rodina musela hledat pomoc jinde. V tomto směru naštěstí zafungovala místní charita, která rodině velice pomohla a stále pomáhá.

Bohužel skvělá paní pečovatelka v létě 2021 vážně onemocněla a musí se nyní soustředit na vlastní léčbu. Lucie s Martinem usilovně hledají někoho, kdo by jim v jejich situaci mohl chodit pomáhat. Bohužel najít výpomoc k člověku na plicní ventilaci je nadlidský úkol. Zdravotní sestru není šance zaplatit a sociální péče tyto lidi obsluhovat nesmí, takže nezbývá než hledat soukromou osobu, která hledá přivýdělek, a která je ochotná a nebojí se zaučit. Bohužel už tři paní, které přišly na první schůzku k nim domů, svůj zájem o výpomoc odvolaly s tím, že si na péči netroufají.

Do toho všeho musí v letošním roce své zdraví řešit i Lucie, která podstoupila plánovanou operaci a s lékaři řeší projevy boreliozy. Rodina nebyla v letošním roce na žádné dovolené, což je smutné hlavně pro Martina, který byl zvyklý hodně cestovat a trávit čas venku. Martin navíc od letošního roku potřebuje pro přesuny na vozík zvedací zařízení a výpomoc alespoň dvou lidí. Všechny výlety a případné pobyty jsou tedy o to obtížnější.

Lucie si netroufá na něco se moc těšit, protože se dá jen těžko odhadovat, co se bude dít. Jak s nemocí, tak se situací kolem koronaviru. Nicméně měla by jedno přání, se kterým se obrátila na Dech života. Ráda by svému muži i sobě dopřála dovolenou – individuální týdenní odlehčovací pobyt mimo domov. Také by jim obrovsky pomohlo, kdyby se našel někdo šikovný a spolehlivý, kdo by jim mohl chodit do rodiny pravidelně vypomáhat.

Pomůžete nám splnit Martinovi a Lucii jejich společné přání?