Setkání s Rytmusem pro Davida

David Kalčík je aktivní a akční mladý muž, vášnivý filmový a hudební fanoušek, který v dubnu 2023 prodělal tracheostomii. Od roku 2020 píše blog o své nemoci. Je velmi otevřený ke sdílení svých zkušeností a nebojí se psát a hovořit o tom, jak se on sám pere s diagnózou svalová dystrofie. Davidovým velkým přáním je osobní setkání s Patrikem Vrbovským alias Rytmusem.

Chci pomoci

Životní příběh s plicním ventilátorem se u Davida začal psát před 11 lety, kdy potřeboval k dýchaní 24 hodinovou ventilační podporu a používal na den i noc nosní i celoobličejovou masku. Už v době covidu přemýšlel o přechodu na invazivní ventilaci, ale tenkrát z toho sešlo. Začátkem roku 2023 začal na doporučení lékařů vážně zvažovat svůj největší životní krok – tracheostomii. Díky organizaci Organizace Dech života, která je propojila s pacientem na DUPV v jejich regionu, mohli vše konzultovat a dokonce se s rodinou i osobně navštívit. Na návštěvě zjistili spoustu praktických informací a přestali se bát. David se obával hlavně toho, že nebude moci po zákroku mluvit.

Zákrok proběhl v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně se David cítil skvěle. Po 11 letech měl poprvé volný obličej a nepotřeboval masku. Najednou se ale objevil jiný problém.

„Vůbec mě nenapadlo, že nový přístroj bude foukat úplně jinak než ten nemocniční. Můžu vám říct, že jsem tam zažil dost krušné chvilky a litoval jsem té tracheostomie. Hlavou mi proběhla dokonce i myšlenka eutanázie, která u nás v ČR není povolena. Je tu ovšem povoleno něco jiného. Jedná se o tzv. dříve vyslovené přání. Poradili jsme se s paní doktorkou, jak máme postupovat, kdybych si chtěl něco takového vyřídit. Je k tomu potřeba notář, pacientův souhlas a dva nestraní svědci, což nesmí být nikdo z rodiny. Přítomnost pečující osoby, mojí maminky, je ovšem povolena. O co se vlastně jedná? Pokud pacient ví, že u jeho zdravotního stavu už není možnost léčby, má právo se rozhodnout, jak mají lékaři v takovém případě postupovat, např. že si pacient nepřeje být resuscitován. Možná si říkáte, proč bych něco takového chtěl. Když se nad tím zamyslíte, asi nikdo z nás by nechtěl skončit v nemocnici třeba v několika měsíčním kómatu bez možnosti návratu zpět do normálního života. Právě tomuto se chci za každou cenu vyhnout. A moje maminka má naštěstí na celou věc stejný názor, takže mě v tomto ohledu podpořila.“

Letos bude Davidovi 34 let a bude to rok, kdy je na domácí umělé plicní ventilaci a je velmi spokojený.

Všechny příspěvky z blogu Davida Kalčíka najdete: https://kalcik.blog.idnes.cz/