Výlet do rakouského Zell am See pro Honzu

Honza je velký bojovník a i přes postupující nevyléčitelnou nemoc ALS se snaží žít aktivním životem. Pomozte nám splnit jeho sen - výlet do rakouského Zell am See

Chci pomociSplněno! Děkujeme

Vyberte jiný příběh a pomáhejte dalším

Vášnivý cestovatel zdolává vrcholy onemocnění ALS navzdory

Honzovi je 46 let a do roku 2018 žil celkem „obyčejný“ život se svou rodinou. Vždy byl velmi aktivní, jezdil na kole, lyžoval a jeho velkou vášní a koníčkem byly cestování a příroda – rád se věnoval vysokohorské turistice. V roce 2018 Honzovi bohužel vstoupila do života zákeřná a nevyléčitelná Amyotrofická laterální skleróza neboli ALS a obrátila jeho život i život jeho rodiny zcela naruby. Onemocnění již připravilo Honzu o veškerou možnost pohybu a od roku 2021 je připojen na domácí umělou plicní ventilaci.

Manželka Markéta musela kvůli onemocnění skončit v zaměstnání a pečuje o manžela 24 hodin denně. Situace není jednoduchá ani pro jejich dospívající syny. Filip a David téměř přes noc museli dospět a s péčí o tatínka pomáhají každý den. Nemoc postupovala u Honzy zpočátku docela rychle. Nejprve mu začala ochabovat levá ruka, postupně ztrácel sílu v pravé, pak začaly chřadnout nohy a nezbývalo než usednout na invalidní vozík. V březnu 2021 šel Honza na zavedení PEGu (umělé výživy), kde ho při hospitalizaci postihl záchvat, při kterém bojoval o život. Vyhrál, ale bohužel přišel o hlas a musel být napojen na umělou plicní ventilaci. Nejhorší na celém onemocnění je fakt, že se vše bude postupně zhoršovat a není žádná šance na zlepšení nebo vyléčení.

Honza je však neuvěřitelný bojovník a kdo ho zná, tak potvrdí, že svým postojem a přístupem k nemoci je naprosto výjimečným pacientem! Neztrácí totiž svůj úsměv ani životní optimismus. A tím, že se nebojí podělit o svůj životní příběh, je inspirací nejen pro mnoho dalších pacientů a pečujících osob, ale také pro mnoho zdravých lidí. Na cestování nezanevřel, ba naopak! Plánuje a realizuje výlety se svou rodinou zejména po Čechách a mnohdy to nejsou výstupy vůbec jednoduché. Každý výlet je vlastně novou výzvou a s každým zdolaným vrcholem Honza překonává sám sebe. Díky speciálnímu počítači, který ovládá očima, může Honza komunikovat se svou rodinou a přáteli. Může si číst, hledat informace a plánovat výlety, které má tak moc rád, a při kterých se svou rodinou zažívá spoustu nezapomenutelných zážitků.

Dech života by Honzovi chtěl pomoci splnit jedno jeho velké přání – výlet s rodinou do rakouského Zell am See. „Mé velké přání by bylo, pokud by to bylo možné, získat finanční příspěvek na tuto cestu. Díval jsem do map i různých internetových diskuzí a i na vozíku tam lze uskutečnit několik túr do výše položených míst. Splnil by se mi tak jeden z mých snů!“

Ještě než přišla nemoc, plánoval Honza tuto cestu uskutečnit do kempu pod stan a chtěl ukázat synům krásy hor, ve kterých byl vždy moc rád a několik napříč Evropou jich i přešel. Než to stačil uskutečnit, přišla nemoc. Nyní je pro Honzu pobyt pod stanem a v kempu nemožný a hotely v této oblasti jsou nad jejich finanční možnosti.

Pojďte s námi podpořit Honzu a jeho rodinu, ať mají co nejvíce společných cestovatelských zážitků!